Využijte dotační podpory do 30.6.2023

Nová dotační výzva od září 2023

Program Nová zelená úsporám (NZÚ) poskytuje dotace na energeticky úsporná opatření pro domácnosti. Mají však nastat změny, které budou mít dopad na mnoho domácností, které přemýšlí o investici do fotovoltaické elektrárny. Na konci června letošního roku končí stávající dotační podpora pro obnovitelné zdroje energie. Ministerstvo před létem uzavře příjem žádostí a až do září nebude možné dotace čerpat. Od září pak bude představena nová dotační výzva, ke které však zatím nejsou známé podmínky.
Podle Ministerstva životního prostředí a Státního fondu životního prostředí je zájem o dotace vysoký a čerpání finančních prostředků z Národního plánu obnovy skončí dříve, než se plánovalo. Proto ministerstvo uzavře příjem žádostí o dotace 30.6.2023 a přes léto se bude připravovat na otevření nové výzvy. „Podání žádosti co nejdříve by vám zajistilo jistotu podmínek pro získání dotace. Avšak, i když věříme, že programy na poskytování dotací budou pokračovat, nevíme přesně, jaké podmínky budou platit v budoucnu.“ vysvětluje Zdeněk Sobek,  jednatel PENÍZE NA STŘEŠE s.r.o.. Pokud tedy váháte o koupi fotovoltaické elektrárny, zvažte, zda se vám vyplatí čekat. Přes léto totiž nebude možné o dotaci zažádat.
Ministr životního prostředí Petr Hladík zdůraznil, že program má pro domácnosti i pro ochranu životního prostředí velké přínosy. Například za poslední rok a půl požádalo o dotaci na úspornější bydlení 110 000 domácností, což je více než za předchozích sedm let fungování programu dohromady. Strmě rostoucí zájem se logicky projevil zejména u nenáročných energetických opatření s okamžitým efektem, jako jsou instalace domácích fotovoltaických elektráren a výměny starých kotlů za tepelná čerpadla.
Podpora obnovitelných zdrojů energie má pozitivní dopad na snižování emisí oxidu uhličitého, což je důležité pro ochranu klimatu. Domácnostem umožňuje snížit své náklady na energie a zlepšit tepelnou pohodu v bytě či domě. S ohledem na nárůst cen energií se ministerstvo připravovalo na možnost rychlého vyčerpání finančních prostředků a s Evropskou investiční bankou již na podzim loňského roku dojednalo další prostředky z Modernizačního fondu. 
Dotační program je však podle ministerstva a státního fondu potřeba upravit. Cílem je zjednodušit celý proces získání dotace a zároveň umožnit získání finanční podpory pro více domácností. Nově upravený program bude pro zájemce o dotaci dostupný v září tohoto roku. Přesné změny, které nastanou jsou zatím však neznámé. Pokud chcete pro investici do fotovoltaiky využít současné podmínky pro čerpání dotace, oslovte ve vašem kraji našeho odborného poradce, který vám s výběrem fotovoltaiky pomůže.
Zdroj: www.novazelenausporam.cz