Stát hledá, kdo zaplatí 18 miliard za obnovitelné zdroje
  • Úvod
  • Aktuality
  • Stát hledá, kdo zaplatí 18 miliard za obnovitelné zdroje
Od loňského října dotoval stát placení poplatků na obnovitelné zdroje. Od příštího roku s tím však končí, ušetří tak 18 miliard Kč. Na domácnosti však náklady převést nechce.
Vláda ve čtvrtek představila, jakým způsobem hodlá osekat rozpočtový deficit. Škrty dopadnou i na národní dotace. Právě ty by měly ušetřit z výdajové stránky rozpočtu nejvyšší částku (69,6 procenta), a to celkem 54,4 miliardy Kč v období 2024/2025.
Úspory v dotacích se budou týkat několika ministerstev, největší částka se však škrtne na půdě resortu průmyslu a obchodu (MPO), a to konkrétně 20 miliard Kč. Většinu této úspory by mělo zajistit zrušení dotování poplatků na podporu obnovitelných zdrojů, které od loňského října odběratelům plošně proplácí stát.
„Stát od příštího roku již nebude proplácet poplatky za podporované zdroje energie. Podle odhadů tím dojde k úspoře až 18 miliard korun,“ potvrdil mluvčí MPO Marek Vošahlík.
„Zmíněných 20 miliard korun úspor se bude týkat neinvestičních dotačních titulů pro průmysl. Základem těchto úspor bude změna mechanismu proplácení provozní podpory za podporované zdroje energie, který upravíme tak, aby se platby za POZE (podporované zdroje energie, pozn. red.) nepřenesly na domácnosti. Konkrétní postup se bude odvíjet od jednání s dotčenými svazy a asociacemi,“ dodal mluvčí resortu Vojtěch Srnka.
„Firmy ani domácnosti nebudou muset poplatky za obnovitelné zdroje energie platit od letošního října až do konce příštího roku,“ říkal loni v červnu ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

„Aby ho nikdo neplatil“

Zatím tak není jisté, kdo by měl od Nového roku 2024 místo domácností a státu tuto podporu zaplatit. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) pro časopis Respekt uvedl, že se příspěvky z větší části zruší.
„My ten objem chceme snížit minimálně o 14 miliard tak, aby ho neplatil nikdo – stát ani spotřebitelé,“ uvedl. „Víme, že to nebude jednoduché a že ti, kteří podporu inkasují, budou hrozit žalobami a arbitrážemi. Nicméně my jsme to riziko posoudili a jsme připraveni ho podstoupit,“ dodal Stanjura.
Až do října 2022 platili příspěvek na podporované zdroje energie odběratelé v každé spotřebované MWh elektřiny, šlo o sumu 599 Kč včetně DPH. Až do konce letošního roku za ně tuto částku platí stát.
MPO však ještě musí najít místo, kde ušetří zbylé dvě miliardy Kč. Resort už má připravený soubor dalších opatření, která v příštích dnech probere se zástupci dotčených svazů a asociací.
„Další úspory vzejdou ze snížení výdajů na neinvestiční dotace v oblasti průmyslu a energetiky, výdajů na zahlazování následků těžebních činností a výdajů na vědu a výzkum,“ přibližuje Vošahlík. Uspořené částky jsou podle něj variabilní a jejich výše vzejde teprve z jednání se svazy a asociacemi.
„Zapomněli jsme na původní význam dotací. Dotace jsou od toho, aby vyrovnávaly a snižovaly regionální rozdíly. Ale ne tak, jak se to rozmohlo,“ uvedl na tiskové konferenci Stanjura. Současná situace v dotacích je podle jeho resortu nesystémová a nepřehledná. „Postupně se z národních dotačních titulů stal byznys, který pokřivuje tržní prostředí zejména ve prospěch velkých firem,“ uvedl v tiskové zprávě.
Podle Stanjury počet národních dotačních titulů neúměrně roste a s nimi i náklady na jejich administrativu. „Klesá také efektivnost využívání národních dotací, které v mnoha případech udržují při životě projekty, které nejsou životaschopné a nemají reálný ekonomický smysl,“ říká ministr.
Kromě MPO se škrty dotknou i ministerstva zemědělství, a to ve výši 10,2 miliardy Kč (18,8 procenta ze všech úspor v oblasti dotací), resort dopravy čekají úspory šest miliard Kč, ministerstvo pro místní rozvoj musí ušetřit 2,7 miliardy Kč a školství dvě miliardy Kč. Zbylé resorty budou muset zrušit dotace za 13,4 miliardy Kč.
Zdroj: www.seznamzpravy.cz  (12.5. 2023, 18:23)