Letecký pohled na výrobní halu s fotovoltaickou elektrárnou a bateriovým úložištěm
Legislativa & regulace6. května 2026·10 min čtení

Peak shaving a čtvrthodinové maximum: jak výrobní hala ušetří 285 000 Kč ročně

0:00
0:00

Výrobní firma s rezervovaným příkonem 250 kW na hladině VN platí jen za rezervaci kapacity 711 930 Kč ročně — ještě než spotřebuje jednu kilowatthodinu. Snížení čtvrthodinového maxima o 100 kW pomocí kombinace FVE, baterie a chytrého řízení sníží tuto fixní platbu o 285 000 Kč ročně. Návratnost takového řešení se pohybuje v rozmezí 5–8 let i bez dotace, s vlastním AI řízením ControlBee 4.0 a baterií HARDMIN POWERBEE klesá pod 6 let.

Co je čtvrthodinové maximum a proč o něm CFO musí vědět

Čtvrthodinové maximum (ČHM) je nejvyšší průměrný odběr výkonu (v kW) zaznamenaný v libovolném 15minutovém intervalu během měsíce. Tento údaj je klíčový, protože určuje:

  1. Rezervovaný příkon (RK) — hodnota, kterou sjednáváte s distributorem na rok dopředu. Za tuto kapacitu platíte měsíčně fixní částku bez ohledu na skutečnou spotřebu.
  2. Penalizaci za překročení — pokud vaše ČHM překročí sjednaný RK, distributor vám účtuje penalizační sazbu (typicky 2–3× vyšší než standardní).
  3. Budoucí plánování — při žádosti o navýšení příkonu pro novou linku/technologii distributor posuzuje vaše historické ČHM.
Diagram principu peak shavingu — baterie kryje špičky nad sjednaný RK
Princip peak shavingu: baterie kryje krátkodobé špičky a udržuje odběr pod sjednaným limitem.
Klíčové číslo: Firma s RK 250 kW na ČEZ Distribuce (hladina VN, roční sjednání) platí 237,31 Kč/kW/měsíc × 250 kW × 12 = 711 930 Kč ročně — čistě za rezervaci kapacity, bez spotřebované elektřiny.

Kolik stojí každý kilowatt rezervovaného příkonu

Sazby za rezervaci výkonu se liší podle hladiny napětí, distributora a typu sjednání (roční vs. měsíční). Níže jsou klíčové údaje platné od 1. 1. 2026 dle cenového rozhodnutí ERÚ č. 13/2025:

DistributorHladinaKč/kW/měsíc (roční)Kč/kW/rok
ČEZ DistribuceVN237,312 847,72
EG.DVN219,852 638,20
PREdistribuceVN248,632 983,56

Snížení RK o 100 kW u ČEZ Distribuce = úspora 237,31 × 100 × 12 = 284 772 Kč ročně. To je částka, kterou firma ušetří jen tím, že sníží sjednanou hodnotu — bez změny celkové spotřeby.

Jak peak shaving funguje v praxi

Peak shaving je strategie řízení odběru, která „ořezává" výkonové špičky tak, aby ČHM nepřekročilo nově sjednanou (nižší) hodnotu RK. V praxi kombinuje tři prvky:

  1. Fotovoltaická elektrárna (FVE) — pokrývá základní spotřebu během dne a snižuje odběr ze sítě o 30–60 % v denních hodinách. Sama o sobě ale neřeší ranní/večerní peaky ani zatažené dny.
  2. Bateriové úložiště — nabíjí se z FVE přebytků (nebo v nočním údolí ze sítě za nízkou cenu) a vybíjí se během špiček. Klíčové je dimenzování výkonu (kW) a kapacity (kWh) na skutečný profil odběru.
  3. Chytré řízení (EMS / AI řízení) — predikuje spotřebu na základě historických dat, počasí a výrobního plánu. Rozhoduje, kdy baterii nabít/vybít, aby ČHM nepřekročilo limit. Bez inteligentního řízení je baterie „hloupá" a efekt klesá o 30–40 %.
Bateriové úložiště HARDMIN POWERBEE s monitorovacím systémem VISION Portal zobrazujícím peak shaving v reálném čase
HARDMIN POWERBEE s AI řízením ControlBee 4.0 a monitoringem VISION Portal — predikce peak shavingu v reálném čase.

Modelový případ: výrobní hala 250 kW

Typová firma pro náš propočet:

  • Výrobní hala v MSK, dvousměnný provoz (6:00–22:00)
  • Roční spotřeba: 600 MWh
  • Sjednaný RK: 250 kW (VN, ČEZ Distribuce)
  • Skutečné ČHM: 270–280 kW (občasné peaky z technologií)
  • Nákupní cena silové elektřiny: 5,40 Kč/kWh
ParametrBez řešeníS peak shavingem
Sjednaný RK250 kW150 kW
Platba za RK / rok711 930 Kč427 158 Kč
Úspora na RK / rok284 772 Kč
Úspora na silové el. (FVE)~320 000 Kč
Celková roční úspora~605 000 Kč
Poznámka k výpočtu: Úspora 284 772 Kč ročně je konzervativní odhad (snížení o 100 kW). Při agresivnějším nastavení a přesném AI řízení lze dosáhnout snížení o 120–130 kW, což odpovídá úspoře 340 000–370 000 Kč/rok.

Investice a návratnost

Celková investice do systému peak shavingu pro modelovou halu:

PoložkaCena bez DPH
FVE 150 kWp (střešní)2 100 000 Kč
Baterie HARDMIN POWERBEE 100 kWh / 100 kW1 050 000 Kč
AI řízení ControlBee 4.0 + integrace180 000 Kč
Elektroinstalace, rozvaděč, projekt170 000 Kč
Celkem3 500 000 Kč

S celkovou roční úsporou ~605 000 Kč vychází prostá návratnost na 5,8 roku. Po zahrnutí mimořádného daňového odpisu 60 % v prvním roce (úspora na dani ~441 000 Kč při sazbě 21 %) klesá efektivní návratnost pod 5 let.

Životnost systému je 25+ let (panely), resp. 15+ let (baterie LFP). Za dobu životnosti přinese systém čistou úsporu 15–22 mil. Kč (v závislosti na vývoji cen elektřiny).

Technické řešení: co je potřeba

Pro efektivní peak shaving nestačí „jen baterie". Systém musí spolehlivě fungovat v reálném čase s přesností měření pod 1 sekundu:

  1. Měření v reálném čase — elektroměr s komunikací (Modbus/TCP, MQTT) měřící aktuální odběr v předávacím místě každou sekundu. Typicky Schneider PM5350 nebo Janitza UMG 96RM.
  2. Bateriový systém s dostatečným C-rate — pro peak shaving potřebujete poměr výkon/kapacita minimálně 1C (100 kW / 100 kWh). LFP technologie je standard — 6 000+ cyklů, 15+ let životnost.
  3. EMS s prediktivním algoritmem — řídící systém, který na základě historických dat a predikce rozhoduje o nabíjení/vybíjení. ControlBee 4.0 využívá strojové učení a data z VISION Portálu.
  4. Komunikace s distributorem — po snížení ČHM pod nový limit je třeba požádat distributora o snížení RK. Proces trvá 30–60 dní, ale platit méně začnete od dalšího kalendářního roku.
Měřicí přístroj Schneider Electric PowerLogic PM5350 v rozvaděči pro monitoring čtvrthodinového maxima
Schneider Electric PM5350 — real-time monitoring odběru pro přesné řízení peak shavingu.

Postup implementace krok za krokem

  1. Analýza profilu odběru — stáhnete 15min data z DIPu (Datový Informační Portál distributora) za posledních 12 měsíců. Identifikujete špičky, jejich frekvenci a trvání.
  2. Návrh dimenzování — na základě dat navrhneme optimální výkon FVE, kapacitu baterie a cílovou hodnotu RK. Klíčové je správné dimenzování — předimenzovaná baterie = zbytečně drahá, poddimenzovaná = nedosáhne cíle.
  3. Instalace a integrace — FVE na střechu, baterie do technické místnosti, propojení s měřením a EMS. Typicky 4–8 týdnů.
  4. Testovací provoz (3 měsíce) — systém běží, AI se učí profil spotřeby. Ověřuje se, že ČHM spolehlivě nepřekročí nový limit.
  5. Žádost o snížení RK — po 3 měsících prokázaného provozu pod novým limitem požádáte distributora o snížení. Účinnost od dalšího kalendářního roku.

Co dělat dál

Pokud vaše firma platí za rezervovaný příkon více než 300 000 Kč ročně a vaše ČHM přesahuje 150 kW, peak shaving se vám s vysokou pravděpodobností vyplatí. Postup:

  1. Stáhněte 15min data z DIPu za posledních 12 měsíců
  2. Pošlete nám je k nezávazné analýze
  3. Do 5 pracovních dnů dostanete 3 varianty s konkrétní úsporou v Kč

Spočítáme vám peak shaving pro vaši halu

Pošlete nám profil odběru z DIPu (15min data za 12 měsíců) a do 5 pracovních dnů vrátíme 3 varianty řešení s konkrétní úsporou v Kč. Bez závazku.

Často kladené otázky

Kolik stojí roční rezervovaný příkon 100 kW na ČEZ VN?+

Při ročním sjednání 237,31 Kč/kW/měsíc to je 28 478 Kč měsíčně, tedy 284 772 Kč ročně — počítáno dle cenového rozhodnutí ERÚ č. 13/2025 platného od 1. 1. 2026.

Funguje peak shaving i bez baterie?+

Funguje, ale s omezeným efektem. Samotná FVE pokrývá denní špičky během slunečního svitu, neřeší ranní/večerní peaky. Bez baterie typicky snížíte ČHM o 15–25 %, s baterií o 35–50 %. Pro dosažení návratnosti pod 7 let je baterie obvykle nezbytná.

Co je rozdíl mezi rezervovaným příkonem a rezervovanou kapacitou?+

Rezervovaný příkon je hodnota sjednaná v místě připojení (v jističi nebo v nadřazené smlouvě s distributorem). Rezervovaná kapacita je hodnota sjednaná v předávacím místě pro odběr/dodávku elektřiny. Při překročení obojího se účtuje vždy pouze vyšší z obou penalizací (ne součet) podle cenového rozhodnutí ERÚ.

Můžeme rezervovaný příkon snížit kdykoliv, nebo jen jednou ročně?+

U roční rezervace lze požádat o úpravu obvykle s účinností od následujícího kalendářního roku. U měsíční rezervace lze měnit po měsících, ale měsíční sazby jsou o 10–12 % vyšší než roční. Pro přechodné období doporučujeme měsíční rezervaci, po stabilizaci přechod na roční s nižší sjednanou hodnotou.

Jak rychle se vrátí investice 3,5 milionu do FVE + baterie + AI řízení?+

Při typové firmě s ČHM 250 kW, ročním odběrem 600 MWh a nákupní cenou 5,40 Kč/kWh vychází návratnost 5,2–6,1 roku. Po zahrnutí daňového odpisu 60 % v 1. roce klesá pod 5 let. Po dalších 19–25 let plyne čistá úspora — typicky 15–22 mil. Kč za životnost zařízení.

Tento článek je informačního charakteru a slouží pro orientační propočet. Konkrétní úspory závisí na profilu spotřeby, distribuční sazbě, smluvních podmínkách a konfiguraci řešení. Doporučujeme nezávazný propočet pro váš konkrétní provoz a konzultaci s daňovým poradcem ohledně dopadů § 30c ZDP.