Novela LEX OZE III

Novela LEX OZE III: Nové možnosti pro flexibilní spotřebu a rozvoj fotovoltaiky a bateriových systémů

V České republice se chystá zásadní změna v oblasti energetiky. Novela energetického zákona známá jako LEX OZE III slibuje, že umožní zapojení koncových spotřebitelů do stabilizace elektrické sítě prostřednictvím agregátorů flexibility. Tento přístup otevírá dveře pro novou vlnu investic do fotovoltaických elektráren s bateriemi, neboť jim může přinést další výnosy nad rámec vlastní spotřeby.

Pilotní studie francouzské společnosti EDF v Londýně přinesl cenné poznatky: využití rezidenčních fotovoltaických systémů s bateriemi pro poskytování systémových služeb přineslo vyšší finanční zisky, než jaké generují samotné úspory z vlastní spotřeby. Tato flexibilita navíc pomáhá snižovat tlak na distribuční sítě, čímž může eliminovat nutnost drahých infrastrukturních investic.

Novela má být schválena do konce roku 2024 a přinést možnost, aby se do systému výkonové rovnováhy mohli zapojit jak drobní odběratelé, jako jsou domácnosti s fotovoltaikou a bateriemi, tak i větší subjekty včetně obchodních domů a průmyslových podniků. Tito odběratelé budou za poskytování flexibility odměňováni, což jim zajistí další zdroj příjmů.

Zkušenosti z projektu Urban Energy Club (UEC) vedeného EDF naznačují, že flexibilita přináší významnou přidanou hodnotu pro malé distribuované zdroje. Studie prokázala, že v některých případech příjmy z poskytovaných systémových služeb dokonce převýšily úspory plynoucí z využití baterie pro vlastní spotřebu. Zatímco se zisky mohou lišit podle konkrétního regionu, výsledky naznačují, že podobný pozitivní dopad lze očekávat i v České republice.

Celkové měsíční úspory domácností zapojených v projektu UEC

Flexibilita malých zdrojů by také mohla zaujmout potenciální investory do fotovoltaiky a baterií, jelikož může přinášet úspory i v obdobích nižší spotřeby, kdy je elektřina ze solárních panelů částečně nebo zcela nevyužitá. Tato výhoda by mohla zvýšit poptávku po instalaci fotovoltaických systémů, což představuje velkou příležitost pro rozvoj, ale i výzvu z hlediska kapacity distribučních sítí.

Poptávka po fotovoltaických systémech v posledních letech stoupá a v některých lokalitách je třeba distribuční infrastrukturu posilovat. Zvyšující se zátěž na distribuční sítě lze očekávat i kvůli rozvoji elektrického vytápění a elektromobility. Flexibilita malých, distribuovaných zdrojů ale může přispět ke snížení maximálního zatížení sítě, čímž by se ušetřilo na nákladech na její rozšiřování – podobně jako tomu bylo v rámci programu DSM pro Brooklyn Queens.

Zavedení agregace flexibility menších spotřebitelů, kterou LEX OZE III umožní, by mohlo navíc přispět ke snížení ceny regulované složky elektřiny nejen díky službám pro ČEPS, ale i díky přímé podpoře stability distribučních sítí.

Další články